top of page
imdat_logo.jpg

Şiddeti Önleme  ve Rehabilitasyon Derneği-İMDAT   olarak  biz çok zor bir alanda  bir şeyler  yapabilir miyiz diye bir araya geldik. 

 

Derneğin isminin  sonunda  İMDAT   sadece  çağrı olarak oraya konmadı. Aynı zamanda  şiddetin temel ögelerinin  baş harflerinin bir araya gelmesiyle  yaratılarak oraya eklendi. 

 

İ harfi istismarı,

M harfi mağduru,

D harfi dayağı,

A harfi aşağılamayı,

T harfi de tecavüzün

 

başharfleri olarak  bir araya geldi ve İMDAT  ortaya çıktı.

 

Görüldüğü gibi çok yönlü şiddet eylemleri ve buna maruz kalan mağdurlar var.

Şiddetin  önlenmesi için atılacak adımların başında bunun gerçek bir sorun olduğunu bilmek ve bunu  algılamak geliyor. İşte belki de dernek olarak bizim ilk attığımız adımlar hep bunu yapabilmek için atılmış  adımlar.  Şiddeti yaşayan mağdurlar içinde ilk sırayı alan çocuklar ve kadınlara yönelik çeşitli bilgilendirme çalışmalarını  bu yüzden ağırlıklı olarak  gündemimize aldık.  Semt toplantıları ,küçük grupların bilgilendirilmelerinin yanı sıra bu konuda  bilimsel toplantılara da  yer vermeyi amaçladık ve Şiddeti Anlamak kongrelerimizin ilkini 2015 yılında gerçekleştirdik.

Şiddetin önlenmesi ancak multidisipliner bir çalışmayla gerçekleşebilecek bir olay. Hukukçular, Sağlıkçılar, psikologlar, sosyal hizmet uzmanları, sosyologlar  başta olmak üzere bir çok farklı meslek grubunun  bir araya  gelerek ekip çalışması yapmasıyla  olumlu sonuç elde edebilmek mümkün olacaktır.  

İşte biz de İMDAT  derneği olarak   şiddetin önlenmesi için  çalışmalarımıza son hızla devam etmek  istiyoruz. Burada sadece önlemek değil ama bu şiddeti yaşayanlara da destek vermek ve ilk adımdan uzun döneme kadar tedaviyle başlayan, hukuksal hizmetlerle devam etmesi gereken süreçlere de katkıda bulunmayı hedefliyoruz.

İşe yaramak ve durmayacağını bilsek de tek bir vakada dahi olsa işe yaramak istiyoruz.  Bunu isteyen herkesi de yanımıza bekliyoruz. 

İmdat.jpg
bottom of page