Loading...

Hakkımızda

Hakkımızda

Biz Kimiz?

Şiddeti Önleme ve Rehabilitasyon Derneği-İMDAT olarak biz çok zor bir alanda bir şeyler yapabilir miyiz diye bir araya geldik.

Derneğin isminin sonunda İMDAT sadece çağrı olarak oraya konmadı. Aynı zamanda şiddetin temel ögelerinin baş harflerinin bir araya gelmesiyle yaratılarak oraya eklendi.

İ harfi istismarı,
M harfi mağduru,
D harfi dayağı,
A harfi aşağılamayı,
T harfi de tecavüzün

başharfleri olarak bir araya geldi ve İMDAT ortaya çıktı.

Görüldüğü gibi çok yönlü şiddet eylemleri ve buna maruz kalan mağdurlar var.

Şiddetin önlenmesi için atılacak adımların başında bunun gerçek bir sorun olduğunu bilmek ve bunu algılamak geliyor. İşte belki de dernek olarak bizim ilk attığımız adımlar hep bunu yapabilmek için atılmış adımlar. Şiddeti yaşayan mağdurlar içinde ilk sırayı alan çocuklar ve kadınlara yönelik çeşitli bilgilendirme çalışmalarını bu yüzden ağırlıklı olarak gündemimize aldık. Semt toplantıları ,küçük grupların bilgilendirilmelerinin yanı sıra bu konuda bilimsel toplantılara da yer vermeyi amaçladık ve Şiddeti Anlamak kongrelerimizin ilkini 2015 yılında gerçekleştirdik.

Şiddetin önlenmesi ancak multidisipliner bir çalışmayla gerçekleşebilecek bir olay. Hukukçular, Sağlıkçılar, psikologlar, sosyal hizmet uzmanları, sosyologlar başta olmak üzere bir çok farklı meslek grubunun bir araya gelerek ekip çalışması yapmasıyla olumlu sonuç elde edebilmek mümkün olacaktır.

İşte biz de İMDAT derneği olarak şiddetin önlenmesi için çalışmalarımıza son hızla devam etmek istiyoruz. Burada sadece önlemek değil ama bu şiddeti yaşayanlara da destek vermek ve ilk adımdan uzun döneme kadar tedaviyle başlayan, hukuksal hizmetlerle devam etmesi gereken süreçlere de katkıda bulunmayı hedefliyoruz.

İşe yaramak ve durmayacağını bilsek de tek bir vakada dahi olsa işe yaramak istiyoruz. Bunu isteyen herkesi de yanımıza bekliyoruz.